Bazalka pravá FINE LEAF 0,3g Osiva Moravia

Bazalka pravá FINE LEAF

1,10 

Produkt je momentálne nedostupný

Z dôvodu aktuálnej epidemiologickej situácie a vyťaženosti kuriérskych a zásielkových spoločností a taktiež veľkoskladov môže vybavenie objednávky meškať. Ďakujeme za pochopenie.
Vysvetlenie situácie →

Jednoročná, dekoratívna, aromatická 40 cm vysoká rastlina. Používa sa hlavne do truhlíkov a na okraje záhonov. Má zaujímavé aróma, môžete ju použiť ako korenie a zelenú ozdobu jedla. Keďže sa jedná o teplomilnú rastlinu, do vonkajšieho prostredia ju môžete presadiť behom mája až júna. Lístky sa zbierajú priebežne, podľa vzrastu. Má rada teplejšie podnebie a hlinitopiesočnatú pôdu.

Ako pestovať bazalku:

  1. Bazalka je na pestovanie nenáročná. Vyžaduje teplé, slnečné a záveterné miesto.
  2. Môžete ju pestovať ako na záhrade, tak v truhlíku, kvetináči alebo v inej nádobe.
  3. Najlepšie sa jej darí pri teplote nad 10 °C a pri aspoň 5 hodinách priameho slnečného svitu. Čo sa týka pôdy, mala by byť kyprá a bohatá na živiny.
  4. Semienka sa sejú najlepšie v marci, alebo apríli do nádob naplnených organickým kompostom, ktorý by mal byť zmiešaný s perlitom.
  5. Semienka sa nesmú siať veľmi husto, inak rastlina nevyrastie. Do kompostu sa len zľahka pritlačia a pri dodržiavaní pravidelného zavlažovania sa už po troch týždňoch začnú objavovať drobné rastlinky.
  6. Na záhradu sa bazalka presádza na konci mája, kľudne aj neskôr. Rastlina totiž neznáša mráz, preto je dôležité zvoliť vhodnú dobu vysádzania, keď už nehrozia prízemné mrazy.
  7. Pôda by mala mať dostatok živín, na ktoré je bazalka veľmi náročná.
  8. Bazalka nesmie vyschnúť, je treba preto dbať na správnu frekvenciu zalievania. To sa doporučuje ráno a večer a nemali by sa pri nej pokropiť listy.
  9. Akonáhle sa na bazalke objavia lístky a výhonky, je možné ju začať zbierať. Hlavný zber začína, až sa na rastlinke objavia kvety. To sa stane v priebehu júna a keď pri zbere nebude rastlinka poškodená, vykvitne ešte v septembri.
  10. Pokiaľ bazalka rastie doma v kvetináči na okne, je možný celoroční zber úrody.

Liečivé účinky

  • pôsobí ukľudňujúco na nervový systém,
  • zmierňuje kašeľ,
  • vhodná pri astme,
  • zmierňuje nafúknutie, pôsobí proti plynatosti,
  • má antimikrobiálne účinky,
  • zvyšuje vylučovanie moču,
  • posilňuje žalúdok,
  • posilňuje kardiovaskulárny systém,
  • zlepšuje chuť do jedla,
  • účinná pri zápale ľadvín,
  • zvonka sa používa ako kloktadlo a na ťažko sa hojacie rany.
  • posilňuje srdce

Výživové hodnoty

Bazalka obsahuje hlavne silice (až 1,5%) s hlavnou zložkou methylchavikolem (estragolem) a linalolem a približne 5% trieslovin, flavonoidy, glykozidy, éterické oleje s eugenolem a ocimem, bazalkový kafr, tanín, cinoel a iné látky.

Kuchynské spracovanie

Bazalka sa využíva najčastejšie k ochucovaniu cestovín a paradajkových jedál. Jej využitie v kuchyni je však omnoho širšie. Môžete ju pridať i do iných druhov jedál. Bazalka dodá skvelú chuť aj rôznym omáčkam, polievkam, zahusteným omáčkam, nálevom, rybám, dressinkom, nápojom či rôznym druhom mäsa. Vrelo doporučujeme domáce bazalkové pesto.

Skladovanie

Bazalku môžete uchovať sušením, mrazením, naložením do oleje.

Zaujímavosti

Slovo bazalka pochádza z gréckeho basileus, čo znamená „kráľ“. Niektorí ľudia vraj veria, že rástla na miest, kde svätý Konštantín a svätá Helena našli svätý kríž. V určitom období však bola považovaná za diabolskú bylinu, pretože jej názov bol zamenený za latinské basiliscus, bazilišek. (Zdroj: wikipedia.org).

Hmotnosť 0,0003 kg

×