X
Z dôvodu aktuálnej epidemiologickej situácie a vyťaženosti kuriérskych a zásielkových spoločností a taktiež veľkoskladov môže vybavenie objednávky meškať.
Ďakujeme za pochopenie.

Lufa 1,8g SEMO

Lufa cylindrica L.

0,90 

Produkt je momentálne nedostupný

Z dôvodu aktuálnej epidemiologickej situácie a vyťaženosti kuriérskych a zásielkových spoločností a taktiež veľkoskladov môže vybavenie objednávky meškať. Ďakujeme za pochopenie.
Vysvetlenie situácie →

LUFA je jednoročná popínavá rastlina, ktorá pochádza z juhovýchodnej Ázie. Potrebuje vhodnú pevnú oporu. Rast je bujný a vytvorí až dva metre vysokú, sviežo zelenú dekoratívnu listovú stenu doplnenú veľkými, najskôr samčími, neskôr aj samičími svietivo žltými kvetmi. Plody sú dlhšie svetlo zelené . Najskôr vyzerajú ako šalátové uhorky, neskôr môžu byť i mierne cylindrické. Na jedenie používame len mladé príjemne aromatické, šťavnaté, krehké plody. Zberáme asi za desať dní po opelení. Môžeme ich použiť do šalátov, variť, dusiť s mäsom alebo nakladať do najrôznejších nálevov, podobne ako uhorky, tekvice či patizóny. Pretože sú nízkokalorické, hodia sa aj na diéty. Obsahujú vitamíny a minerálne látky. Pri dozrievaní v plodoch vzniká celulóza, ktorá je nášmu telu veľmi užitočná, napomáha totiž posúvaniu potravy zažívacím traktom. Zo zrelých plodov možno vyrobiť výborné prírodné masážne umývacie hubky : Na zrelom plode (asi za 4-5 mesiace) sa viečko na jeho špičke samovoľne otvorí a takto vzniknutým otvorom vysypeme všetky ploché semená. Očistené plody potom vložíme do nádoby s vodou a necháme niekoľko dní kvasiť. Potom ich vyberieme, popučíme, opláchneme a vložíme opäť do nádoby s vodou, avšak s prídavkom bieliacieho prípravku (savo). Ďalší deň vodu zlejeme, lufy dočistíme pod tečúcou vodou a necháme ich na slnku dosušiť a vybieliť a môžeme ich používať pri kúpeli. Semená lufy vysievame do konca júna, najskôr do truhlíkov, alebo priamo na záhon od konca mája, vždy po dve do jamky, asi 2 cm hlboko. Pri teplote nad 20 °C a vo vlhkej pôde vyklíči asi za mesiac. Pokiaľ chcete klíčenie semien výrazne urýchliť, namočte ich asi na dva dni do nechlórovanej odstátej vody, ktorú niekoľkokrát vymeňte. Potom rozložte napučané semená na povrch stále vlhkej vaty. Aby voda nevysychala, prikryte nádobu s vatou a semenami priesvitnou igelitovou fóliou. Ako náhle sa objavia zelené klíčky prepikýrujte semená do vlhkej pôdy. Odrastené sadenice potom vysaďte asi 80 cm os seba najlepšie do skleníka či fóliovníka, alebo aspoň na slnečný a pred studenými vetrami chránený záhon. Nezabudnite na pevné opory!   

Hmotnosť 0.0018 kg

Vážený zákazník,
vopred by sme Vás chceli upozorniť a ospravedlniť sa za zdĺhavejšie vybavenie Vašich objednávok. Zdržanie je spôsobené enormným navýšením objednávok po uzatvorení kamenných prevádzok, z toho vyplývajúc aj potreby doplňovania produktov na náš sklad. Našou snahou je zákazníkovi odoslať objednávku v plnom rozsahu, tovar doplňujeme, pokiaľ možno obratom, stane sa však, že nám je dodaný neskôr. Ešte raz sa ospravedlňujeme za túto extrémnu situáciu a uisťujeme Vás, že urobíme všetko pre to, aby sme Vašu objednávku expedovali v čo najkratšom čase.

×